ENDE

Město Bílina

Město Bílina
Mírové náměstí

Mírové náměstí

Pohled na náměstí po revitalizaci

Víte Kde najít?

Kde najít?

Víte

Vyhledávání

Aktuality

Otcovská dovolená
10.01.2018

Otcovská dovolená od 01.02.2018

Novinkou letošního roku v oblasti nemocenského pojištění je sociální dávka  tzv. otcovská dovolená, která umožňuje otcům zůstat v prvních týdnech po porodu doma, aby pomáhali matce s péčí o novorozence.  Dávku lze čerpat v průběhu prvních šesti týdnů po porodu a náleží za dobu 7 kalendářních dnů.  O dávku se žádá, na příslušné ČSSZ (OSSZ) dle místa trvalého pobytu za splnění zákonných podmínek jako je např.:  otec, který o dávku bude žádat, musí být zapsán jako otec v rodném listě dítěte a musí být účasten bez přerušení na nemocenském pojištění 3 měsíce  před nástupem na otcovskou dovolenou.  Na tuto dávku mají také nárok muži, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů. Bližší informace Vám podá příslušná ČSSZ (OSSZ) nebo na internetových stránkách ČSSZ:  www.cssz.cz. OSVaZ 

 
plakat new2 1
02.01.2018

Pozvánka na reprezentační ples

Srdečně zveme na 24. reprezentační ples města Bíliny. Prodej vstupenek probíhá v Informačním centru Bílina.

 
Rozpočet
19.12.2017

Zastupitelé schválili rozpočet na příští rok

Zastupitelé na svém prosincovém zasedání schválili návrh rozpočtu na rok 2018. Ten počítá se schodkem zhruba sto milionů korun, který bude pokryt z rezerv minulých let. “Důvodem schodkového rozpočtu jsou tři velké investiční akce, které se letos nestihli realizovat, tudíž se přesunou i s ušetřenými financemi do příštího roku. Jedná se o rekonstrukci Mírového náměstí, objektu Černý kůň a ulice 5. května,” vysvětlil starosta města Oldřich Bubeníček.

Pro všechny tyto akce jsou hotové projektové dokumentace. “Počítáme s tím, že ještě letos stihneme zadat výběrové řízení na rekonstrukci náměstí, na zbylé akce jej vyhlásíme začátkem příštího roku. Všechny akce by se měli v roce 2018 realizovat,” konkretizovala místostarostka Vendula Vodičková. Příjmy na příští rok jsou plánované ve výši zhruba 347 milionů korun, výdaje zhruba 452 milionů korun.

Největší investicí bude plánovaná revitalizace Mírového náměstí. Prostor na parkování nahradí klidová zóna pro pěší a vozy se ze středu přesunou na obvod. Dále budou upravené povrchy a doplněn nový mobiliář.

Prázdná budova Černého koně by se měla zaplnit. “Plánujeme tam přesunout informační centrum a časem vybudovat galerii nebo menší muzeum. V patrech budou vytvořeny bytové jednotky pro obyvatele města. Nutná je však celková rekonstrukce budovy kromě střechy, která je v dobrém stavu. Počítá se s celkovými opravami vnitřku a také fasády,” řekla místostarostka Zuzana Bařtipánová.

Třetí velkou investicí bude rekonstrukce ulice 5. května. Dojde tam k rozšíření stávající komunikace hlavně z důvodu lepšího parkování a průjezdnosti vozidel a autobusů MHD, a k opravě povrchu po celé délce komunikace.

V dalších letech vyrovnaně

Zastupitelé na svém zasedání schválili také střednědobý výhled rozpočtu na roky 2019 a 2020. “Na tyto roky je rozpočet nevržený jako vyrovnaný. Nepočítá se již s velkými investicemi, takže kapitálové výdaje nejsou nadprůměrné. Pro rok 2019 plánujeme celkové příjmy a výdaje ve výši 334 milionů, pro rok 2020 ve výši 338 milionů korun,” upřesnila vedoucí finančního odboru Michaela Zavázalová.

Hospodaření města je za uplynulé čtyři roky hodnocené nezávislou společností CRIF - Czech Credit Bureau velmi dobře. Za roky 2013 až 2016 dosáhlo město nejlepšího možného iRatingového stupně hodnocení. Důvodem je trvalý vzestup trendu hodnot rozhodujících ukazatelů, které do výpočtu iRatingu vstupují. “Ještě například v roce 2012 byla Bílina hodnocena stupněm B, který se nachází na škále průměrných hodnocení. Stupeň A, který nyní získalo, vypovídá o vynikající finanční stabilitě ekonomických ukazatelů, které velmi výrazně převyšují ukazatele obcí se srovnatelným počtem obyvatel,” uzavřela vedoucí. 
DSC 0003
13.12.2017

Provoz městského úřadu bude o svátcích omezen

Městský úřad v Bílině bude na konci roku fungovat s omezením. O vánočních svátcích bude úřad zcela uzavřen, stejně tak na Nový rok. Kromě toho bude uzavřen také v pátek 29. prosince.

Ve všedních dnech mezi svátky bude úřad otevřen, lidé však musejí počítat s omezením. Od 21. do 28. prosince bude uzavřen odbor dotací a projektů i obecní živnostenský úřad. Ve středu 27. a ve čtvrtek 28. prosince bude uzavřen odbor nemovitostí a investic, odbor stavební a životního prostředí i odbor školství, kultury a sportu. V tyto dva dny budou navíc jen v částečném provozu odbory finanční, sociálních věcí a zdravotnictví, dopravy i správní a vnitřních věcí.

Pokladní přepážky budou mezi svátky otevřené podle klasické provozní doby, jen ve čtvrtek 28. prosince je mohou lidé využít pouze do 11 hodin.

Po celé svátky bude uzavřeno informační centrum na rohu radnice i jeho pobočka na Kyselce. Obě infocentra se uzavřou 22. prosince, to na radnici se otevře 2. ledna, pobočka na Kyselce až 8. ledna.

 
stavební
13.12.2017

Od ledna začne platit novela stavebního zákona

Začátkem ledna příštího roku začne platit novela stavebního zákona. Ta mění mimo jiné podmínky pro umisťování a provádění staveb, jako jsou rodinné domy, garáže či bazény a skleníky. “Novela umožní obyvatelům ve většině případů rychleji si vyřídit potřebné dokumenty pro zahájení stavby, sníží se i poplatky, někdy až na polovinu. To vše za předpokladu, že žadatel splní podmínky stanovené stavebním zákonem,” uvedl vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí Oldřich Lukeš.

Pro vydání územního souhlasu a ohlášení stavby rodinného domu a stavby pro rodinnou rekreaci již nebude žadatel limitován velikostí 150 metrů čtverečních. Ještě loni by musel žádat u uvedených staveb nad 150 metrů čtverečních o územní rozhodnutí a stavební povolení. “Územní souhlas s ohlášením a územní rozhodnutí se stavebním povolením se liší zejména v době pro vyřízení žádosti. Pro žadatele, který se chystá stavět rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, je však podstatné, že vydání územního souhlasu a ohlášení trvá do třicet dnů, zatímco územní rozhodnutí se stavebním povolením trvá mnohem déle. Za vydání územního souhlasu s ohlášením stavby lidé zaplatí na různých poplatcích zhruba o polovinu méně,” vysvětlil vedoucí.

Jedním z podkladů pro povolení stavby rodinného domu a stavby pro rodinnou rekreaci je vydání souhlasného závazného stanoviska hasičského záchranného sboru, které je nově zapotřebí až k výše uvedeným stavbám, jejichž zastavěná plocha bude větší než 200 metrů čtverečních. U menších staveb bude postačovat pouze požární zpráva.

Novela zákona dále upravuje výstavbu bazénu nebo skleníku na zastavěném pozemku, tedy tam, kde již stojí dům nebo chata. Pro vybudování bazénu o zastavěné ploše 40 metrů čtverečních nebo stejně velkého skleníku o výšce maximálně 5 metrů je zapotřebí pouze vydání územního souhlasu. Podmínkou však je, že bazén nebo skleník bude stát dva a více metrů od hranice sousedního pozemku. “Pokud by byla tato vzdálenost kratší, musí si majitel požádat o vydání územního souhlasu a ohlášení stavby,” upozornil Oldřich Lukeš.

Novelou stavebního zákona došlo i ke zvětšení plochy stavby garáže z původních 50 metrů čtverečních na nových 70 metrů čtverečních, přičemž k povolení takovéto stavby je postačující územní souhlas a ohlášení. Nutným předpokladem je vyjádření souhlasu vlastníků sousedních pozemků na grafickém vyjádření situace stavby.

Zmiňované příklady jsou jen výňatkem z novely stavebního zákona, se všemi podrobnostmi je možné se seznámit na stavebním úřadě, kde jeho pracovníci ochotně poskytnou potřebné informace k povolování staveb.

 
24058852 807283256142352 2188362230388952507 n
28.11.2017

Tepličtí fotbalisté odehrají hokejovou exhibici v Bílině

Po skončení podzimní části HET ligy odehrají tepličtí fotbalisté netradiční hokejovou exhibici. Na zimním stadionu v Bílině se střetnou s hokejovým týmem zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. Utkání se bude hrát v úterý 5. prosince od 10.30 hodin. Divákům se tak naskytne jedinečný pohled na hokejové umění Jana Kroba, Admira Ljevakoviče, Tomáše Vondráška a dalších osobností teplického ligového týmu.

Tepličtí fotbalisté pravidelně hrají po skončení podzimní části hokejová střetnutí v rámci týmu v podobě "staří" - "mladí", tentokrát se však postaví proti jinému soupeři, který nedávno odehrál například utkání proti zdravotnickému záchrannému sboru Prahy.

 
unnamed e1503508886938
24.11.2017

Městská policie rozšiřuje kamerový systém

Čtyřiatřicet kamer přispívá v současné době k zajištění bezpečnosti ve městě. Koncem léta pořídili městští strážníci novou mobilní kameru, nyní přibyly dvě statické. “Kamery pořizují nepřetržitý záznam, který sleduje operátor a může tedy ihned zareagovat, pokud vidí v ulicích města například porušení některé městské vyhlášky, ale také nebezpečné hry dětí nebo zhoršení zdravotního stavu lidí. V takovém případě ihned kontaktuje nejbližší hlídku strážníků, která se na místo rozjede. Kamerový systém nám při naší práci velmi pomáhá, podle možností jej budeme i nadále rozšiřovat,” uvedl ředitel Městské policie Bílina Petr Kollár.

Dvě nové kamery monitorují problémová místa v Sídlišti Za Chlumem. Nová mobilní kamera je přes zimu umístěná na hřbitově, v létě se přesune na koupaliště. Tam bude pokrytí kamerovým systémem novinkou a přispěje hlavně k udržování veřejného pořádku v areálu. “Moderní kamery poskytují velmi kvalitní obrazový záznam, takže je možné rozpoznat za určitých okolností například i poznávací značku auta nebo chování lidí v autě. Kvalitnější je také obraz za šera nebo mlhy,” vysvětlil ředitel.

Každý měsíc pomohou kamery strážníkům rychleji zasáhnout v mnoha případech. V listopadu se například díky nim podařilo rychle utišit rvačku dvou chlapců před základní školou. Na apel operátora se na místo ihned rozjela hlídka, oba chlapce uklidnila a předala rodičům. “Kamery nám také pomohli najít ukradeného psa. Podle popisu od majitelky, které mazlíčka kdosi odvedl od obchodu, jsme pátrali po městě a spatřili jsme dvojici se značně nervózním pejskem. Ten se tedy zanedlouho dostal ke své paničce,” uzavřel Petr Kollár.
 
IMG 3165
23.11.2017

AGC Automotive otevřela novou halu na výrobu autoskel

Novou halu s moderní linkou, která bude schopna vyrobit až 2,5 milionu kusů bočních autoskel ročně, uvedla do provozu společnost AGC Automotive Czech v Chudeřicích.  Jeden z největších výrobců automobilových skel v Evropě investoval do nových výrobních prostor a technologií zhruba 180 milionů korun. Slavnostního otevření se zúčastnily také místostarostky města Vendula Vodičková a Zuzana Bařtipánová.

Nová hala rozšíří především úvodní fázi výroby autoskel, kdy se skla připravují, řezají, obrušují a vyvrtávají se do nich otvory. Velmi moderní je zejména řezací část linky, která má řadu vylepšení, díky kterým se zlepší zejména plynulost výroby. Ročně by linka měla zvládnout zpracovat až 2,5 milionů skel. „Vyšší nároky zákazníků na kvalitu, vyšší různorodost a komplexnost výrobků a také zvyšující se počet zakázek jsou důvodem, proč jsme se rozhodli rozšířit naše výrobní prostory o novou halu. V té je nainstalovaná naše dosud nejmodernější linka, kde budeme vyrábět boční kalená skla,“ uvedl Luděk Steklý, generální ředitel AGC Automotive Czech.

Vybudování výrobní haly trvalo zhruba rok. “S přípravnými pracemi jsme začali v létě 2016, samotné práce byly zahájeny v lednu letošního roku. Hlavní instalační práce skončily v listopadu a dnes zahajujeme zkušební provoz,“ doplnil Luděk Steklý.

Výstavba haly přišla na zhruba 180 milionů korun, z toho 115 milionů korun společnost použila na nákup technologií. AGC Automotive Czech investuje každý rok ve svém závodě v Chudeřicích až 200 milionů korun, za posledních šest let to bylo 1,5 miliardy korun.

Díky novým výrobním prostorám vznikla také nová pracovní místa.  “Linka je na vysoké úrovni robotizace a automatizace, proto jsme zde vytvořili celkem 14 nových pracovních míst. Zhruba k tisícovce pracovních míst, která jsme vytvořili za poslední dva roky, tedy přibyla další,“ sdělil personální ředitel AGC Automotive Czech Tomáš Brokeš.

AGC Automotive Czech v Chudeřicích je největším závodem na výrobu autoskel skupiny AGC a jedním z největších a nejkomplexnějších v Evropě. Zaměstnává přes 2500 lidí. Skupina AGC je největším světovým výrobcem plochého skla.

 
DSC 0436
21.11.2017

Město ocenilo nejkrásněji osázená okna a předzahrádky

Soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu je u konce a má své vítěze. V kanceláři starosty města výherci obou kategorií soutěže převzali finanční ceny.

V kategorii truhlíky zvítězila Miloslava Krejčová, na 2. místě se umístila Renáta Nová a třetí místo za rozkvetlé okno získali manželé Marie a Kurt Hűblerovi. V kategorii předzahrádka hlavní cenu získala Blanka Vaníková z Vojanovy ulice, 2. místo obsadila Eva Moflárová z ulice Za Chlumem a na třetí příčce se umístil Miloslav Sládek z Bořeňské. 

Všem soutěžícím děkujeme za to, jak se starají o květinovou výzdobu, která krášlí nejen jejich domov, ale i celé město.

 
novější1 [...] 20 [...] 40 [...] 52 53 54 55 56 57 58 starší
 

Sloupec 01

Sloupec 02

Břežánská 50/4, 41831 Bílina
ePodatelna@bilina.cz

+420 417 810 811

č.ú. 19-1060440379/0800

IČ: 00266 230
DIČ: CZ 00266 230

ID Datové schránky: qdtb7vx

Sloupec 04

Partnerská města
Stropkov, obrázek se otevře v novém okně
Dippoldiswalde, obrázek se otevře v novém okně
Jaraczewo, obrázek se otevře v novém okně
 Bilgoraj, obrázek se otevře v novém okně
Novovolynsk, obrázek se otevře v novém okně
kobyli logo 01, obrázek se otevře v novém okně

 
load