ENDE

Město Bílina

Město Bílina
Mírové náměstí

Mírové náměstí

Pohled na náměstí po revitalizaci

Víte Kde najít?

Kde najít?

Víte

Vyhledávání

Od ledna začne platit novela stavebního zákona

stavební

Začátkem ledna příštího roku začne platit novela stavebního zákona. Ta mění mimo jiné podmínky pro umisťování a provádění staveb, jako jsou rodinné domy, garáže či bazény a skleníky. “Novela umožní obyvatelům ve většině případů rychleji si vyřídit potřebné dokumenty pro zahájení stavby, sníží se i poplatky, někdy až na polovinu. To vše za předpokladu, že žadatel splní podmínky stanovené stavebním zákonem,” uvedl vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí Oldřich Lukeš.

Pro vydání územního souhlasu a ohlášení stavby rodinného domu a stavby pro rodinnou rekreaci již nebude žadatel limitován velikostí 150 metrů čtverečních. Ještě loni by musel žádat u uvedených staveb nad 150 metrů čtverečních o územní rozhodnutí a stavební povolení. “Územní souhlas s ohlášením a územní rozhodnutí se stavebním povolením se liší zejména v době pro vyřízení žádosti. Pro žadatele, který se chystá stavět rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, je však podstatné, že vydání územního souhlasu a ohlášení trvá do třicet dnů, zatímco územní rozhodnutí se stavebním povolením trvá mnohem déle. Za vydání územního souhlasu s ohlášením stavby lidé zaplatí na různých poplatcích zhruba o polovinu méně,” vysvětlil vedoucí.

Jedním z podkladů pro povolení stavby rodinného domu a stavby pro rodinnou rekreaci je vydání souhlasného závazného stanoviska hasičského záchranného sboru, které je nově zapotřebí až k výše uvedeným stavbám, jejichž zastavěná plocha bude větší než 200 metrů čtverečních. U menších staveb bude postačovat pouze požární zpráva.

Novela zákona dále upravuje výstavbu bazénu nebo skleníku na zastavěném pozemku, tedy tam, kde již stojí dům nebo chata. Pro vybudování bazénu o zastavěné ploše 40 metrů čtverečních nebo stejně velkého skleníku o výšce maximálně 5 metrů je zapotřebí pouze vydání územního souhlasu. Podmínkou však je, že bazén nebo skleník bude stát dva a více metrů od hranice sousedního pozemku. “Pokud by byla tato vzdálenost kratší, musí si majitel požádat o vydání územního souhlasu a ohlášení stavby,” upozornil Oldřich Lukeš.

Novelou stavebního zákona došlo i ke zvětšení plochy stavby garáže z původních 50 metrů čtverečních na nových 70 metrů čtverečních, přičemž k povolení takovéto stavby je postačující územní souhlas a ohlášení. Nutným předpokladem je vyjádření souhlasu vlastníků sousedních pozemků na grafickém vyjádření situace stavby.

Zmiňované příklady jsou jen výňatkem z novely stavebního zákona, se všemi podrobnostmi je možné se seznámit na stavebním úřadě, kde jeho pracovníci ochotně poskytnou potřebné informace k povolování staveb.


Vytvořeno 13.12.2017 10:10:08 | přečteno 233x | zofkova
 

Sloupec 01

Sloupec 02

Břežánská 50/4, 41831 Bílina
ePodatelna@bilina.cz

+420 417 810 811

č.ú. 19-1060440379/0800

IČ: 00266 230
DIČ: CZ 00266 230

ID Datové schránky: qdtb7vx

Sloupec 04

Partnerská města
Stropkov, obrázek se otevře v novém okně
Dippoldiswalde, obrázek se otevře v novém okně
Jaraczewo, obrázek se otevře v novém okně
 Bilgoraj, obrázek se otevře v novém okně
Novovolynsk, obrázek se otevře v novém okně
kobyli logo 01, obrázek se otevře v novém okně

 
load