Pro občany
Informace které
Víte
Vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu (ZPF)
Souhlas k odnětí půdy ze ZPF musí mít každá fyzická i právnická osoba, která žádáo vydání rozhodnutí dle zvláštních předpisů (zák.č. 50/1976 Sb. – stavební zákon) – územní nebo stavební řízení, při kterém bude záměrem dotčena zemědělská půda( s výjimkou případů,uvedených v § 9 zák. č. 334/1992 Sb., o ochraně ZPF).
O odnětí půdy ze ZPF žádá ten, v jehož zájmu má k vynětí dojít (tj. stavebník, těžební organizace apod).
Podání žádosti o rozhodnutí o změně využití území (územní rozhodnutí) nebo stavební povolení na příslušném stavebním úřadu.
Vyplněním příslušného formuláře, nebo písemným podáním žádosti
Žádost se podává vždy prostřednictvím Městského úřadu Bílina - odboru životního prostředí.
Udělování souhlasů k odnětí přísluší orgánům státní správy dle výměr odnímané plochy :
Dojde-li k odnětí půdy :
do 1 ha – Městskému úřadu Bílina – odboru životního prostředí
do 10 ha - Krajském úřadu Ústeckého kraje - odboru životního prostředí a zemědělství
do 20 ha - Ministerstvo životního prostředí ČR – územní odbor pro chomutovskou oblast
Nad 20 ha – Ministerstvo životního prostředí v Praze
Odbor životního prostředí
K žádosti je nutno doplnit :
- platný výpis v katastru nemovitostí
- platný snímek z katastru nemovitostí
- situační zákres odnímané plochy – konkrétní stavby
- není-li žadatel vlastníkem pozemku, musí být doloženy souhlasy vlastníků pozemku
- výpočet odvodů a bilanci skrývky
V případě potřeby, zejména při rozsáhlejších výměrách odnímaných ploch, si příslušný orgán státní správy vyžádá další podklady (např. pedologický průzkum, vyhodnocení důsledků navrhovaného umístění staveb apod)
Odbor životního prostředí
Za odnětí půdy ze ZPF se platí odvody dle zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, které jsou individuální dle výměry pozemku a dle základních hodnotových ukazatelů zemědělské půdy – předběžná výše odvodů je vždy stanovena ve vydaném souhlasu k odnětí ze ZPF. Odvody za odnětí se hradí až po vydání rozhodnutí o odvodech, které vydá Městský úřad Bílina – odbor životního prostředí po vydání rozhodnutí stavebního úřadu k umístění stavby. V rozhodnutí je stanovena forma i splatnost úhrady, která se provádí vždy na účet Celního úřadu v Mostě
Vydání souhlasu nepodléhá zákonu č. 500/2004 Sb. správního řádu, a tudíž nejsou lhůty pevně stanoveny
Spoluvlastníci pozemku, kteří musí s odnětím půdy ze ZPF souhlasit.
Před vydáním souhlasu je třeba provést místní šetření na místě samém pro zjištění skutečného stavu pozemku a posouzení možnosti odejmout pozemek ze ZPF.
Souhlas k odnětí ze ZPF se uděluje v souladu se zák. č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, v platném znění
Vyhláška č. 13/1994 Sb., kterou se upravují některé podrobnosti ochrany zemědělského půdního fondu, v platném znění
Opravné prostředky se uplatňují u Městského úřadu Bílina – odboru životního prostředí . Opravné prostředky se uplatňují písemnou formou.
Sankce mohou být uloženy až do výše pětisetnásobku minimální mzdy, stanovené zvláštním předpisem (nařízení vlády č. 53/92 Sb. O minimální mzdě)
Odbor životního prostředí
SOUHLASKNAKLÁDÁNÍS NEBEZPEČNÝMIODPADY
Souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady musí mít každá právnická osoba a fyzická osoba, oprávněná podnikat, které vznikají při její činnosti nebezpečné odpady dle § 16 odst. 3 zákona č. 185/2001 sb., o odpadech.
Každý původce výše uvedených nebezpečných odpadů
Podáním žádosti o souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady na Městském úřadu Bílina – odbor životního prostředí.
Písemným podáním žádosti o souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady dle § 2 vyhlášky č. 383/2001.
na Městském úřadu Bílina – odbor životního prostředí
na Městském úřadu Bílina – odbor životního prostředí
K žádosti je nutno doplnit:
1. obchodní firmu nebo název, právní formu a sídlo, je-li žadatel právnickou osobou: jméno a příjmení, obchodní firmu, bydliště a místo podnikání, liší-li se od bydliště, je-li žadatel fyzickou osobou,
2. identifikační číslo žadatele, bylo-li přiděleno,
3. jméno, příjmení a místo trvalého pobytu nebo pobytu fyzické osoby nebo fyzických osob oprávněných jednat jménem žadatele,
4. kopii podnikatelského oprávnění (např. živnostenský list) nebo kopii výpisu z obchodního rejstříku nebo kopii zřizovací listiny žadatele,
5. jméno a příjmení odpadového hospodáře a doklady o jeho odborné způsobilosti podle § 15 odst. 6 zákona, pokud žadatel má podle § 15 zákona povinnost určit odpadového hospodáře,
6. seznam nebezpečných odpadů podle Katalogu odpadů, se kterými bude nakládáno, odhad jejich množství za rok a místa a způsoby nakládání s nimi.
Zákon nepředepisuje, na jakém formuláři musí být žádost předložena, musí obsahovat tyto náležitosti:
Zákon neukládá správní poplatky za udělení souhlasu k nakládání s nebezpečnými odpady.
Vydání souhlasu podléhá zákonu č. 500/2004 Sb., správní řád, a tudíž jsou lhůty pevně stanoveny, nejsou však delší 30-ti dnů.
Nejsou určeni
Nejsou stanoveny
Souhlas se uděluje v souladu s § 16 odst. 3 zákona č. 185/2001 sb., o odpadech.
Vyhláška č. 383/2001 sb., o podrobnostech při nakládání s odpady a Vyhláškou č. 381/2001 Sb., Katalog odpadů, zákon č. 111/1994 Sb., o silniční přepravě a jeho prováděcí vyhláškou č. 187/1994 Sb., a mezinárodní dohodou o přepravě nebezpečných látek po silnici – ADR.
Proti rozhodnutí se lze odvolat do 15-ti dnů od doručení ke Krajskému úřadu v Ústí nad Labem, a to podáním učiněným dvojmo u Městského úřadu Bílina – odbor životního prostředí.
Za nedodržení této povinnosti uloží Česká inspekce životního prostředí podle § 66 odst. 4 zákona o odpadech pokutu do výše 50 mil. Kč."
Odbor životního prostředí
KÁCENÍ DŘEVIN
Žádost o povolení ke kácení dřevin .
Žádost o povolení kácení dřevin podává vlastník, v případě spoluvlastnictví všichni vlastníci (dále žadatel) pozemku či nájemce nebo jiný oprávněný uživatel se souhlasem vlastníka (ů) pozemku, na kterém dřeviny rostoucí mimo les rostou.
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Ke kácení dřevin (rostoucích mimo les) je třeba povolení orgánu ochrany přírody, pokud není dále stanoveno jinak :
• Povolení není třeba ke kácení dřevin se stanovenou velikostí, popřípadě jinou charakteristikou. Tato velikost je stanovena závazným právním předpisem a to vyhláškou č.365/1992 Sb., v současné době povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les se nevyžaduje pro stromy o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí nebo souvislé keřové porosty do celkové plochy 40 m2toto ustanovení platí pro fyzické i právnické osoby.
• Povolení není třeba ke kácení dřevin z důvodů pěstebních, to je za účelem obnovy porostů nebo při provádění výchovné probírky porostů, při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků, k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav 6b) a z důvodů zdravotních, není-li v tomto zákoně stanoveno jinak. Kácení z těchto důvodů musí být oznámeno písemně nejméně 15 dnů předem orgánu ochrany přírody, který je může pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.
• Povolení ke kácení dřevin není třeba , je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život, či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Kácení z těchto důvodů je třeba oznámit orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.
Podáním žádosti s předepsanými náležitostmi.
Na Městském úřadu Bílina odbor životního prostředí
Na Městském úřadu Bílina – odbor životního prostředí
Podání žádosti, která musí obsahovat jméno, datum narození a adresu žadatele (ů), doložení vlastnického práva, nelze-li je ověřit z katastru nemovitostí, či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemkům a dřevinám rostoucím mimo les. Dále specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména jejich druh, počet, velikost plochy keřů včetně situačního zákresu, udání obvodu kmene stromu ve výšce 130 cm nad zemí a zdůvodnění žádosti. Oznámení o kácení dřevin musí obsahovat stejné náležitosti s výjimkou případů, kdy se jedná o kácení dřevin, jejichž stavem je bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu.
Na Městském úřadu Bílina, odbor životního prostředí
Bez poplatků
Lhůta k vydání souhlasu ke kácení dřevin je 30 - ti denní, ve zvlášť složitých případech 60-ti denní
Všichni spoluvlastníci pozemku, na kterém dřevina roste, vlastník sousedního pozemku, pokud dřeviny rostou v hranici. Účastníkem řízení může být (za podmínek stanovených zákonem) i občanské sdružení.
Před vydáním souhlasu ke kácení je nutné provést místní šetření pro zjištění skutečného stavu stromu a posouzení, zda bude vydáno kladné povolení
Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška č.395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů
Proti rozhodnutí je možno podat odvolání do 15 dnů od doručení ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje prostřednictvím Městského úřadu Bílina, odboru životního prostředí.
a) Fyzické osobě, která poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les, pokutu ve výši do 20 tis. Kč. V případě, že se jedná o skupinu dřevin, pokutu ve výši do 100 tis. Kč.
b) Právnické osobě a fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která poškodí nebo zničí bez povolení dřevinu nebo skupinu dřevin rostoucích mimo les, pokutu ve výši do 1 mil. Kč.
Městský úřad Bílina – odbor životního prostředí
OBECNÉ UŽÍVÁNÍ POVRCHOVÝCH VOD
Každý může bez povolení nebo souhlasu vodohospodářského orgánu odebírat povrchovou vodu pro drobnou vlastní potřebu, popřípadě ji jinak užívat, pokud k takovým odběrům, popř. užívání není třeba zvláštního technického zařízení. Rovněž není třeba povolení nebo souhlasu vodohospodářského orgánu k zachycování povrchové vody jednoduchými zařízeními na jednotlivých nemovitostech nebo ke změně jejího přirozeného odtoku za účelem ochrany uvedených nemovitostí proti škodlivým účinkům těchto vod.
Při takovémto užívání vod se nesmějí poškozovat břehy, vodohospodářská díla a zařízení, zařízení pro chov ryb, ohrožovat jakost nebo zdravotní nezávadnost vod , narušovat přírodní prostředí, zhoršovat odtokové poměry a porušovat práva a právem chráněné zájmy jiných.
Nejde-li o užívání povrchových vod podle bodu 2, je třeba povolení nebo souhlasu vodohospodářského orgánu. V uvedené věci je oprávněn jednat žadatel (tzn. kdokoli, kdo chce užívat povrchové vody).
Povolení či souhlasu je třeba také k dalším činnostem uvedeným v zákoně o vodách (např. k odběru podzemních vod a jejich užívání, vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních).
vodoprávní úřad - stavební úřad; vyjádření vydává odbor životního prostředí a mimořádných událostí
Je třeba podat žádost o vyjádření k předloženému záměru na Městském úřadu Bílina – odbor životního prostředí . Žádost musí obsahovat stručný popis záměru, schéma nebo nákres.
Na Městském úřadu Bílina – odbor životního prostředí
Povolení či souhlas vydá vodoprávní úřad - stavební úřad
Na Městském úřadu Bílina – odbor životního prostředí
Pro vydání vyjádření Městského úřadu Bílina – odbor životního prostředí je třeba písemná žádost, stručný popis, nákres.
Vodoprávní úřad - formuláře dle zák. 432/2001 Sb., o náležitostech povolení, souhlasů a vyjádření vodoprávního úřadu
Při vydání vyjádření se žádné správní poplatky nehradí.
Lhůty pro vyřízení jsou maximálně 30-ti denní, ve většině případů jsou kratší, dle domluvy.
Ve věci vydání souhlasu či povolení je dalším účastníkem řízení je vlastník pozemku, správce vodního toku a dotčeným orgánem státní správy bývá také Krajská hygienická stanice.
V odůvodněných případech je třeba provést místní šetření na místě samém pro zjištění skutečného stavu.
Při výše uvedené činnosti se postupuje dle zákona č. 254/2001 Sb. vodní zákon
nařízení vlády č. 61/2003 Sb., kterým se stanoví ukazatele a hodnoty přípustného stupně znečištění vod.
Mohou být nařízena nápravná opatření k odstranění závadného stavu.
obecní úřady s rozšířenou působností ukládají pokuty fyzickým osobám při provozování podnikatelské činnosti a právnickým osobám
- odeberou-li nebo jinak užijí povrchové nebo podzemní vody bez potřebného povolení vodohospodářského orgánu nebo v rozporu s ním,
-vypustí odpadní nebo zvláštní vody do vod povrchových nebo podzemních, popřípadě do veřejné kanalizace bez potřebného povolení nebo v rozporu s ním, popř. v rozporu s kanalizačním řádem - nedovolené vypouštění vod
- znečistí povrchové nebo podzemní vody, nebo ohrozí jejich jakost nebo zdravotní nezávadnost nedovoleným nakládáním s látkami škodlivými vodám, které nejsou odpadními vodami, popřípadě způsobí vniknutí těchto látek do veřejné kanalizace v rozporu s kanalizačním řádem - nedovolené nakládání s látkami škodlivými vodám
- poškodí veřejný vodovod nebo veřejnou kanalizaci
- poruší jiné povinnosti stanovené vodním zákonem nebo zákonem o státní správě ve vodním hospodářství nebo povinnosti podle nich uložené
Odbor životního prostředí
ŽÁDOST O VYDÁNÍ LOVECKÉHO LÍSTKU
O vydání loveckého lístku žádá fyzická osoba dle zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb., v platném znění.
O vydání loveckého lístku žádá občan ČR, který složil zkoušku z myslivosti. O vydání loveckého lístku může rovněž požádat cizinec, který chce v ČR lovit zvěř.
Podmínkou pro vydání loveckého lístku pro české občany je složení zkoušky z myslivosti nebo zkoušky z myslivosti na vysoké škole, na které se vyučuje myslivost, nebo je žákem, posluchačem nebo absolventem střední nebo vyšší odborné školy, na které je myslivost studijním oborem nebo povinným vyučovacím předmětem, u cizince se za průkaz o složení zkoušky z myslivosti považuje platný doklad opravňující k lovu vystavený v cizině.
Vyplněním příslušného formuláře dle vyhlášky č. 244/2002 Sb.
Žádost lze podat na OÚ obce s rozšířenou působností- Městský úřad Bílina.
Odbor životního prostředí
K žádosti je nutno doplnit (kopie) :
-doklad o složení zkoušky z myslivosti nebo doklad o složení zkoušky z myslivosti na
vysoké škole, na které se vyučuje myslivost nebo doklad o studiu na střední škole
nebo vyšší odborné škole, na které je myslivost studijním oborem nebo povinným
vyučovaným předmětem. U žadatele cizince je nutné doložit platný doklad
opravňující k lovu vystavený v cizině
- doklad o zaplacení správního poplatku
- doklad o pojištění (§ 48 zák. č. 449/2001 Sb., o myslivosti)
- občanský průkaz (občan ČR), cestovní pas (cizinec)
Formulář Žádost o vydání loveckého lístku – k dispozici na Městském úřadě Bílina, odboru životního prostředí nebo webových stránkách města Bíliny
za lovecký lístek
na 1 den…………..30,- Kč (český občan, cizinec)
na 5 dní …………..50,- Kč (český občan, cizinec)
na 30 dní …………70,- Kč (český občan, cizinec)
na 6 měsíců……100,-Kč (český občan, cizinec)
na 12 měsíců ……150,- Kč (český občan, cizinec)
na 12 měsíců ……. 75,- Kč (pro žáky a posluchače odborných škol a pro osoby, které zajišťují myslivost v rámci svého povolání nebo funkce)
vydání LL na dobu neurčitou …… 1000,- Kč (jen pro českého občana)
Poplatky lze uhradit v hotovosti na pokladně MěÚ Bílina (přízemí, č. dveří 103).
Lhůta podléhá zákonu č.500/2004 Sb. Správního řádu a tudíž jsou lhůty pevně stanoveny, nejsou však delší 30-ti dnů. Zpravidla je vydán cca do 1 týdne.
Pouze žadatel
Žádné
Dle zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti
Vyhláška č. 244/2002 Sb., o myslivosti
Opravné prostředky se uplatňují u Krajského úřadu Ústeckého kraje prostřednictvím zdejšího OŽP. Opravné prostředky se uplatňují písemnou formou.
Sankce mohou být uplatněny dle zákona č. 449/2001Sb., o myslivosti a dle zákonač. 200/1990 Sb., o přestupcích.
Odbor životního prostředí, státní správa myslivosti
+420 417 810 811
č.ú. 19-1060440379/0800
IČ: 00266 230
DIČ: CZ 00266 230
ID Datové schránky: qdtb7vx