ENDE

Město Bílina

Město Bílina
Mírové náměstí

Mírové náměstí

Pohled na náměstí po revitalizaci

Víte Kde najít?

Kde najít?

Víte

Vyhledávání

Současnost města

Od první písemné zmínky o Bílině, která je z roku 993, uplynulo již víc jak tisíciletí. Za tu dobu prošla Bílina mnohými změnami - od časů největší slávy lázní až po hornické město, kterým je v podstatě dodnes. Při pohledu na dnešní Bílinu můžeme zkonstatovat, že získává opět své kouzlo a Bílinsko, díky rekultivacím, pomalu ztrácí tvář těžbou poznamenaného kraje a stává se lepším místem k životu.

01, obrázek se otevře v novém okně

02, obrázek se otevře v novém okně

Město Bílina leží ve východní části Chomutovsko-teplické pánve v nadmořské výšce 207 m n. m., v údolí řeky Bíliny, sevřeném vrcholy Chlumu, Kaňkova a Bořeně. Na severu je lemováno masivem Krušných hor, z východu Českým středohořím. Dominantou  města a okolí je znělcový masiv  Bořeň  (539 m n. m.).

Je lemováno ze severozápadu masivem Krušných hor, z jihovýchodu kopci Českého středohoří. Na jihovýchodní straně se nad městem vypíná kopec Bořeň, výrazná krajinná dominanta města.

Město nabízí řadu historických památek: barokní zámek rodu Lobkowiczů, goticko-renesanční kostel sv. Petra a Pavla a secesní radnici. Náměstí zdobí mariánský sloup a kašna se sochou sv. Floriána, obojí dílo G.P.Toscana z druhé poloviny 17. století. V lázeňském areálu Kyselka patří mezi nejzajímavější stavby soubor novorenesančních budov lázní a zřídel, postavených architektem  Sablickem  v letech 1885 - 1900, spolu s unikátní Lesní kavárnou, původně exponátem Jubilejní výstavy r. 1891 v Praze.

03, obrázek se otevře v novém okně

V současné době má město přibližně 15 000 obyvatel. Pracovní příležitosti jsou v řadě podnikatelských subjektů, které působí v Bílině nebo v jejím okolí.  08, obrázek se otevře v novém okně Mezi nejvýznamnější patří především ČEZ, a.s. – elektrárna Ledvice, Severočeské doly a.s. a AGC Automotive Czech a.s. . Občanská vybavenost je ve městě na velmi dobré úrovni.

Ve městě jsou tři základní školy a sedm mateřských škol, které mají tři ředitelství - MŠ Švabinského, MŠ Čapkova, MŠ Síbova. V Žižkově údolí jsou jesle s kapacitou pro 20 dětí. Mezi další školská zařízení v Bílině patří Základní umělecká škola Gustava Waltera a Dům dětí a mládeže. Dále je ve městě gymnázium a základní škola praktická.

Zdravotní péče pro občany města i jeho okolí je zabezpečena v Hornické nemocnici s poliklinikou spol. s r.o., na jejíž modernizaci jsou ročně vynakládány nemalé prostředky. 

Ve městě je řada sportovišť a rovněž nabídka sportovních aktivit je velmi pestrá. V Bílině je zastřešený zimní stadion, který pojme 1 000 diváků. V klidové zóně Žižkova údolí je krytá plavecká hala, v její  blízkosti je umístěna víceúčelová sportovní hala (tzv. Zelená hala). 
10, obrázek se otevře v novém okně09, obrázek se otevře v novém okně

Další možnosti sportovního vyžití nabízí také sportovní hala ve Studentské ulici, tzv. Černá hala a sportovní areál Tyršova zahrada s několika volejbalovými a jedním víceúčelovým hřištěm. V lokalitě Kyselky je umístěn komplex sportovišť zahrnující atletický stadion, fotbalový stadion s travnatým povrchem, tréninkové fotbalové hřiště s umělým povrchem, tenisový areál se šesti antukovými dvorci a jedním kurtem s umělým povrchem.

11, obrázek se otevře v novém okně12, obrázek se otevře v novém okně

V lázeňském parku je k dispozici oblíbené minigolfové hřiště. Na areál lázní navazuje koupaliště, jehož součástí je 60m tobogán, skokanská věž, hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště. V těsném sousedství koupaliště je kemp, který byl v roce 2017 z větší části rekonstruován.

13, obrázek se otevře v novém okně14, obrázek se otevře v novém okně

Město se může pochlubit i bohatým kulturním zázemím. Je zde nově zrekonstruované městské divadlo s digitálním kinem. Zajímavé výstavy je možné shlédnout v nově zrestaurovaných výstavních prostorách - ve Výstavní síni U Kostela a v Galerii Pod Věží. K  pořádání plesů, koncertů a různých jiných kulturních akcí slouží Kulturní dům Fontána. V letních měsících se pořádají koncerty a filmová představení v letním amfiteátru na Kyselce. K pravidelným kulturním a společenským akcím patří májový jarmark, Koncert pro kamerunské kozy, Revival Fest a  zářijový Den horníků. Na Mírovém náměstí sídlí Městská knihovna Bílina, která má ve městě dvě pobočky.

15, obrázek se otevře v novém okně17, obrázek se otevře v novém okně 16, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 28.6.2010 13:12:56 - aktualizováno 24.10.2016 9:26:27 | přečteno 1140x | ernest
 

Sloupec 02

Břežánská 50/4, 41831 Bílina
ePodatelna@bilina.cz

+420 417 810 811

č.ú. 19-1060440379/0800

IČ: 00266 230
DIČ: CZ 00266 230

ID Datové schránky: qdtb7vx

Sloupec 04

Partnerská města
Stropkov, obrázek se otevře v novém okně
Dippoldiswalde, obrázek se otevře v novém okně
Jaraczewo, obrázek se otevře v novém okně
 Bilgoraj, obrázek se otevře v novém okně
Novovolynsk, obrázek se otevře v novém okně
kobyli logo 01, obrázek se otevře v novém okně

 
load